O tym, że cuda na święta się zdarzają

Magiczna opowieść

By poczuć magię zbliżających się świąt nie sposób pominąć najnowszą publikację Anny Szczęsnej “Iskierka nadziei“. To pełna wzruszeń, niezwykle refleksyjna opowieść o chłopcu, który zrządzeniem losu poznaje przyjaciółkę, na pozór zupełnie odmienną od niego. Opowieść o dwójce ludzi, która gdzieś po drodze zagubiła się w życiu i nie potrafi odnaleźć szczęścia. Samotni, na wskroś przepełnieni bólem, dostają szansę od losu, którą będzie całkowita zmiana. Rodzinna atmosfera, która roztacza się na kartach książki pozwoli czytelnikowi przypomnieć sobie najpiękniejsze święta, pełne miłości, szczęścia i magii. Pozwoli też obudzić nadzieję.

Głównym bohaterem jest jedenastoletni Tomek, chłopiec nad wyraz dojrzały i poważny jak na swój wiek. Dziecko, od którego każdy z nas powinien uczyć się empatii i wrażliwości nie ma łatwego dzieciństwa. Któregoś dnia, wracając ze szkoły, nieszczęśliwie upada robiąc sobie krzywdę. Pomaga mu nieznajoma starsza pani, która opatrzy jego ranę w domku na działce, w którym panuje przejmujący chłód. Nie ma też bieżącej wody ani światła. Tomek, wdzięczny za pomoc chce jednak jak najszybciej opuścić to miejsce, bo boi się kary od rodziców, nie powinien przecież przebywać o tej porze nigdzie indziej, tylko w domu. Kiedy już ochłonie po wydarzeniach tego dnia zacznie rozmyślać o starszej pani i stwierdzi, że miejsce, w które go zabrała jest prawdopodobnie jej domem. Zasmucony niezwykłą samotnością kobiety postanawia ją odwiedzić. Tak właśnie narodzi się jedna z piękniejszych przyjaźni.

Wszystko jest możliwe


Tomek mieszka z mamą Moniką, która cały czas jest niesamowicie zapracowana. Postanawia odwiedzić panią Anielę i szybko okazuje się, że kobieta faktycznie mieszka na działkach, sama, uboga finansowo, ale bardo bogata w empatię i dobre rady. Chłopiec znajduje u niej to, czego nie może dostać w domu – poczucie bycia ważnym, wręcz niezbędnym, pochwalonym. Aniela jest ciepłą i życzliwą osobą, jej uśmiech rozjaśnia całe pomieszczenie. To kobieta, która pomimo ciężkiego losu nie poddała się i nadal wierzy w ludzi. Zbliżające się święta będą doskonałym przyczynkiem, by zrobić dla niej coś miłego. Coś o czym nawet nie śmiała zamarzyć.

Choć książka jest lekką lekturą do poduszki, to nie pozostawi czytelnika bez głębokiej refleksji, zwłaszcza w kontekście zakończenia. Autorka serwuje nam emocje pełnymi garściami, zmienia je i miesza, zanim zdążymy przetrawić poprzednie. Atmosfera udziela się z każdą kolejną kartą, kibicujemy pomysłom Tomka od samego początku. Finał tej historii sprawi, że mocniej przytulimy się do naszych bliskich i podziękujemy im za to, że są.

Christmas obraz autorstwa freepik - www.freepik.com